Gündem

Mansur Yavaş: 5 yıl daha sizlerle birlikte olmak istiyorum

Ankara Büyükşehir Belediyesinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel olarak planladığı Zafer Haftası sevilen sanatçı Yalın’ın konseriyle sonlanırken Atatürk Orman Çiftliği Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’nın da birinci etabının açılışı gerçekleştirildi.

Mansur Yavaş, “Nasip olursa, herkesin belediye başkanı olmaya devam edeceğim. Bu dönemde olduğu gibi yeni dönemde de bir devlet adamına yakışır şekilde rozetsiz başkanlık yapmaya devam edeceğim. Bizim siyasi tartışmalarla kaybedecek vaktimiz yok. Ankara’da 25 yıl yaşanan travmayı tekrar yaşatmaya hakkımız yok. Allah nasip ederse, sizler de bize destek olursanız, seçime girip inşallah bir 5 yıl daha sizlerle birlikte olmak istiyorum” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un 101. yıl dönümü için düzenlediği Zafer Haftası etkinlikleri Yalın konseri ile sona erdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kutlamalar kapsamında Atatürk Orman Çiftliği’nde 940 bin metrekarelik alana kurulan Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’nın da açılışını gerçekleştirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen program öncesi Türkiye A Milli Voleybol Takımı’nın CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası kapsamındaki Polonya maçı dev ekrandan yayınlandı. Gecenin sonunda sahne alan ünlü sanatçı Yalın ise Ankaralılara unutulmaz bir akşam yaşattı.

YAVAŞ: “ATA’MIZIN EMANETİNİ HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE DOĞAYLA, YEŞİLLE VE İNSANLA YENİDEN BULUŞTURDUĞUMUZ YERDEYİZ”

Atatürk Orman Çiftliği Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’nı tıklım tıklım dolduran coşkulu kalabalığın tezahürat ve alkışları eşliğinde sahneye çıkan Mansur Yavaş, “Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara… Ankara’nın güzelleri, yiğitleri, geleceği gençler… Zafer Bayramımız kutlu olsun” diyerek konuşmasına başladı.

“Bizler tarihimizden aldığımız sorumlulukla, Ata’mızın ve şehitlerimizin bizlere emaneti Başkent Ankara’da, bereket ve huzuru öncelemeye devam edeceğiz” diyerek açıklamalarını sürdüren Yavaş, şöyle konuştu:

“Şu anda Atatürk Orman Çiftliği’ndeyiz. Büyük Önder Atatürk’ün kendi mülküyken milletine bağışladığı yerdeyiz. Birkaç ay öncesine kadar çorak bir araziyken, Ata’mızın emanetini hak ettiği şekilde doğayla, yeşille ve insanla yeniden buluşturduğumuz yerdeyiz. Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı toplamda 940 bin metrekare… Bugün birinci etabını açıyoruz. Hepinizi, evde yaptığınız lezzetleri, piknik sandalyelerinizi, arkadaşlarınızı, sevdiklerinizi ve ailelerinizi alıp her hafta sonu buraya bekliyoruz. Parkımızın ikinci etabı için de kolları sıvadık. Bu kentin bir hayvanat bahçesi vardı. Çocukluğa dair en güzel anılar orada yaşanırdı. İnsanların elinden alınan anıları tekrar kazandıracağız. İkinci etapta dijital donatılarla dolu bir hayvanat bahçemiz de olacak. Evcil hayvanlar da bu parkta yer alacak. Bunun da müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.”

“BİZİM YÖNETİM ANLAYIŞIMIZDA İNSAN VAR

“Burada bolca yeşil alan var. Burada bolca ağaç var. Kafeterya, yürüyüş alanları ve bisiklet yolları var. Piknik yerleri, konser sahnesi, etkinlik alanları var. İnsan var, mutluluk var, huzur var” ifadelerini kullanan Yavaş, “Peki, ne yok? Plastik yok, beton yok. Gereksiz harcama yok. Dinozor heykelleri yok… Ticari para tuzakları yok. Buraları 20 yıl, 30 yıl kiraya verip birilerine milyonlarca lira rant sağlamak yok. Kendi zenginini yaratmak yok. İşte yönetim anlayışındaki fark budur. İşte vizyon farkı budur” dedi.

Başkentteki yeşil alanların sayısını artırmaya devam edeceklerinin altını çizen Yavaş, “Biz Ankara’yı betona değil, yeşile boğacağız demiştik. Gökdelenleri değil, güneşi önceleyeceğiz demiştik. İşte, bugün geldiğimiz noktada, Ankara’nın her yanına yeni yeşil alanlar kazandırıyoruz. Sizlere söz veriyorum… Bu dönemimiz bittiğinde 25 yılda yapılandan daha fazla yeşil alanı, 5 yılda halkın kullanımına kazandırmış olacağız. Çünkü bizim yönetim anlayışımızda doğa var. Bizim yönetim anlayışımızda insan var. Artık öğrencinin, işçinin, emeklinin, esnafın, çiftçinin, garip gurebanın derdiyle dertlenen bir yönetim var” diye konuştu.

NEREDE BİR GÖZYAŞI VARSA, ONU DİNDİRMEK İÇİN VARINI YOĞUNU ORTAYA KOYAN BİR DEVLET KURUMU VARDI”

4,5 yıldır rozetsiz başkanlık yaparak eski yönetim anlayışını değiştirdiklerine dikkat çeken Mansur Yavaş, “4 bine yakın ihaleyi canlı olarak yayınladık. Bu Türkiye’de bir ilktir ve bunların hepsi YouTube’da sonsuza dek izlenebilecektir. İsrafı ortadan kaldırdık. Halkın parasını kuruşu kuruşuna, kendi cebimizdeki para gibi harcıyoruz ve hesabını veriyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla iş birliği yapıyor, kentimizi katılımcı bir yönetim anlayışıyla yönetiyoruz. Bir pandemi dönemi yaşadık… Arkasından büyük bir deprem yaşadık. Sel, yangın, afet… Bunları yaşadık. Ülkemizde nerede bir dert varsa, tüm imkânlarıyla orada olan bir devlet kurumu vardı. Nerede bir afet varsa, oraya en önde koşan bir devlet kurumu vardı. Nerede bir gözyaşı varsa, onu dindirmek için varını yoğunu ortaya koyan bir devlet kurumu vardı. İşte o kurumun adı Ankara Büyükşehir Belediyesiydi” açıklamalarında bulundu.

“ÇALIYOR AMA ÇALIŞIYOR’ KAVRAMINI BU MİLLETİN HAFIZASINDAN SÖKÜP ATACAĞIZ”

Ankara halkı için çalıştıklarına ve kimseyi aç, açıkta bırakmadan bir elin verdiğini diğer el görmeden insani şekilde yapılan yardımlara da konuşmasında değinen Yavaş, “Ayrım yapmıyoruz. Hak eden herkese destek oluyoruz. En çok oy veren yere değil, ihtiyacı olan yere hizmet götürüyoruz. Herkesi hemşehrimiz kabul ederek çalışıyoruz. Yandaki enkazı, talan projesini görüyorsunuz… İki de bir proje diye tutturdukları şeyler bunlar. Ankara halkının tertemiz parasını böyle hayali projelere, çöp projelere gömmeyi adet haline getirdiler. Bizden de aynılarını bekliyorlar. Yapmayacağız. Çalmayacağız. Çaldırmayacağız. ‘Çalıyor ama çalışıyor’ kavramını, bu milletin hafızasından söküp atacağız. Çalmadan da çok çalışıldığını herkese göstermeye devam edeceğiz” dedi.

“BİR DEVLET ADAMINA YAKIŞIR ŞEKİLDE ROZETSİZ BAŞKANLIK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Bir 5 yıl daha Ankara halkına hizmet etmek istediğini belirten Yavaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Sevgili ailem; size sesleniyorum, size güveniyorum. Nasip olursa, herkesin belediye başkanı olmaya devam edeceğim. Bu dönemde olduğu gibi yeni dönemde de bir devlet adamına yakışır şekilde rozetsiz başkanlık yapmaya devam edeceğim. Bizim siyasi tartışmalarla kaybedecek vaktimiz yok. Ankara’da 25 yıl yaşanan travmayı tekrar yaşatmaya hakkımız yok. Allah nasip ederse, sizler de bize destek olursanız, seçime girip inşallah bir 5 yıl daha sizlerle birlikte olmak istiyorum. Sevgili ailem, bu yolda benimle yürümeye var mısınız? Hakça, adaletle ve yetim hakkını gözeterek, Ankara’yı hep birlikte bir 5 yıl daha yönetmeye var mısınız? Öğrencinin, çiftçinin, esnafın, emeklinin yanında olup, zorlu ekonomik koşullarda dayanışma ile kentimizi yönetmeye var mısınız? Sizlerle gurur duyuyorum. Burada yankılanan gür sesi herkesin duyduğuna yürekten inanıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızda, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal olmak üzere canını toprağa, toprağı vatana katan tüm kurtuluş kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’mızın kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Bayramınızı tekrar kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Allah’a emanet olun.”

ANKARA KIRMIZI BEYAZA BÜRÜNDÜ

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yılı kutlamaları için Başkentin dört bir yanı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılırken metro ve ANKARAY istasyonlarında kutlama anonsları yapıldı.

Ayrıca, Başkentin simgelerinden Ankara Kalesi’nin surları da 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel olarak Atatürk silüeti ve Türk bayraklarıyla aydınlatıldı.

Başa dön tuşu